За автора на житието
Въпросът
за автора на Пространното Климентово житие е бил предмет на много
спорове.
Московският ръкопис и светогорските ръкописи под № 382 на Иверския
манастир и
№ 274 на Дионисиевия манастир посочват за автор охридския
архиепископ Теофилакт,
наречен още Теофилакт Български. Ватиканският ръкопис и светогорският
ръкопис
под № 280 на Дионисиевия манастир не посочват автор. Трябва да се
предположи,
че авторът е изпуснат, понеже те не са цели - започват от 4 глава.
Старите
печатни издания от Москопол (1742) и Виена (1802) посочват също за
автор
архиепископ Теофилакт.
Сведенията за живота на архиепископ Теофилакт са твърде оскъдни. Ние не знаем родното му място, нито точната година на рождението му. Вероятно е умрял 1107 или 1108 г. Митрополит Симеон, който е написал биография на Теофилакт въз основа на писмата му, предполага, че се е учил в Атина и Цариград.1 Получил солидно образование, надареният с остър и гъвкав ум Теофилакт твърде бързо се издигнал. Той станал патриаршески дякон при великата църква „Св. София”, прочул се като добър оратор и богослов. След това бил назначен за възпитател на императорския син Константин Порфирогенит, за когото е написал специална книга „Царско възпитание” (). Бил преподавател по красноречие и имал титлата магистър на риторите, какъвто преди него е бил неговият учител Михаил Псел (1018-1078). По всяка вероятност той станал неудобен за някои влиятелни лица и затова бил изпратен за архиепископ в Охрид. По този начин той бил отстранен от столицата и вече не получил разрешение да се върне дори за малко време в Цариград, макар че настоятелно молил за това. Теофилакт не обичал своето паство, което се състояло предимно от българи. Българите за него били прости, скотоподобни, диви и пр. Той се смятал за Зевсов орел, който трябвало да ходи пешком сред жаби, „които, кални и смрадни, ми се качват на гърба”. Пребиваването си в Охрид Теофилакт смятал за робство, което било по-тежко от робството на Херкулес, защото последният робувал на царица Омфала, а той трябвало да робува на „роби варвари”, които смърдят на кожи, бедни по имот, но богати със злонравие. В Охрид обаче Теофилакт имал възможност да се занимава с книжовна дейност. Той написал тълкувания към всичките книги на Новия Завет (без Апокалипсиса на Йоана), тълкувания на много книги от Вехтия Завет, особено на пророците, Житие на тивериополските мъченици,2 догматично съчинение срещу латинците, т. е. срещу ония, които признават догмата за произхода на дух свети и от сина (filioque), похвално слово за Алексий .Комнин, песни в службата на Климент, Царско възпитание и др. Тълкуванията на Теофилакт не са оригинални. Той е компилирал от Иван Златоуст, Григорий Назиански, Евтимий Зигавин и др. Отделни места или съчинения са били преведени рано на славянски език и са имали широко разпространение. Много ценни са запазените 130 писма от Теофилакт, които се явяват извор за живота на обикновените хора и отношението на византийските знатни към българите.
Авторството на Теофилакт на житието било поставено под съмнение още в началото на миналия век, когато славистиката се създала като самостоятелна наука. Повод за това съмнение дава самото съдържание на житието. В него има отделни места, които Теофилакт не би могъл да ги напише. Например мястото в гл. XVIII, 58: „А нас, смирените и недостойните, поради величието на своята доброта, той ни беше направил по-близки от другите и ние винаги бяхме с него, присъствувайки във всичко, което вършеше, което говореше и на което учеше чрез едното и другото. Ние никога не го видяхме да бездействува, но той или учеше децата, и то по различни начини - на едни показваше формите на буквите, на други обясняваше смисъла на написаното, а на трети нагласяваше ръцете, за да пишат. И не само денем, но и нощем, или се отдаваше на молитва, или се занимаваше с четене, или пък пишеше книги, а понякога в едно и също време вършеше две работи: пишеше и преподаваше на децата някакво знание.” В гл. XXII, 66, житиеписателят казва: „Изобщо Климент е предал на нас българите всичко, което се отнася до църквата и с което се прославя паметта на бога и на светиите и чрез което се трогват душите.” На много места в житието, особено в заключението, което обхваща цялата XXIX глава, авторът се представя като близък на Климент. А известно е, че Теофилакт не е могъл да бъде непосредствен ученик на Климент.3 Теофилакт е бил грък и не е могъл да каже в буквален смисъл "на нас българите”4. От тези места може да се направи заключение, че авторът е българин, непосредствен ученик на Климент и следователно е живял през Х в.
В житието обаче има и други места, които пък един ученик на Климент не би могъл да напише, защото са станали много по-късно. Авторът съобщава, че църквата, която построил Климент към манастира си, след време станала архиепископска катедрала (XXIII, 67). А Охрид е станал седалище на българските архиепископи (патриарси) не по-рано от 1015 г. при архиепископ Филип.5 Другите църкви, построени от Климент, се описват като вече несъществуващи или ако са съществували, то те са били с променена форма (XXIII, 67). Времето, когато живял княз Борис, е много далечно за автора. Той намира за необходимо да го определи по описателен начин: „по времето на византийския император Михаил” (IV, 15). Учението за произхода на духа и от сина (filioque) е изложено по начин, както то е било вече установено през XI в. след окончателното разделяне на църквата (1054). Географията на Моравия не е позната на автора и той прави грешки, които един непосредствен ученик на Климент не би трябвало да ги прави, защото ще бъде добре осведомен от своя учител.
Изтъкнатите
противоречиви сведения не са били в състояние да утвърдят и
мнението против
авторството на Теофилакт. Така се създали още в началото на миналия век
две
схващания: едни изследователи приемат за автор на Пространното
Климентово
житие Теофилакт Охридски, а други отричат неговото авторство, като
смятат, че
авторът е живял през Х в. и е бил непосредствен ученик на Климент. Има
отделни
учени, като Голубински, които смятат, че авторът е живял много по-късно
от
Теофилакт, дори през XIV в.
1 „Писмата на Теофилакт Охридски, архиепископ
български”,
превел от гръцки митрополит Симеон, София, 1931 г., БАН. Биографията е
поместена
на стр. VI-XXXIII. Сведения за живота и
литературната дейност на Теофилакт вж. още у Ив. Снегаров, История на
Охридската архиепископия, София, 1924 г., стр, 198-204, 220-225,
268-274 и
др.; също K. Krumbacher, Geschichte der byzantischen Litteratur. II
Aufl., München, 1897, S.
134, 190, 463.
2 Митрополит Симеон го е превел и отпечатал в книгата си „Писмата на Теофилакт Охридски...”, стр. 239—269.
3 Климент Охридски е починал през 916 г., а Теофилакт Охридски - през 1107 или 1108 г.
4 Теофилакт се нарича българин по гостоприемство, а по дух е жител на Константинопол - , Migne, Part. Gr., 126, col. 504.
5 Е. Голубинский, Краткий очерк истории
православных
церквей, Москва, 1871 г., стр. 39. Авторът основава твърдението си
върху
Дюканжевия каталог: “Филип бил в Лихнида,
наричана в древно
време
Ласарипа, а сега Охрид.”